Niedziela V Wielkiego Postu 2018

 

18.03.2018 r.

  

 1. Od dzisiejszej – V Niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Widocznym znakiem tej zmiany są zasłonięte krzyże. W ten święty czas wprowadza nas Rekolekcjonista – ks. Mariusz Wawrzynek, którego serdecznie witamy w naszej Parafii. W czasie Mszy św. do południa będą głoszone nauki rekolekcyjne dla wszystkich. Po południu o godz. 14.00 będzie Droga Krzyżowa prowadzona przez Akcję Katolicką, zaś o godz. 15.00 Gorzkie Żale z rekolekcyjnym Kazaniem Pasyjnym i Msza św. Jutro o godz. 8.00 Msza św. z nauką dla wszystkich a potem spotkanie dla Kółek Różańcowych. Wieczorem o godz. 17.00 Msza św. z nauką dla wszystkich a potem nauka dla młodzieży. We wtorek o godz. 8.00 Msza św. z nauką dla wszystkich, wieczorem o godz. 17.00 Msza św. z nauką dla wszystkich a potem nauka dla małżonków i rodziców. W środę o godz. 9.00 Msza św. z nauką szczególnie dla osób starszych i chorych, pół godziny wcześniej okazja do spowiedzi. Wieczorem o godz. 17.00 Nowenna do Matki Bożej Binarowskiej, Msza św. z nauką dla wszystkich i zakończenie Rekolekcji. W poniedziałek i wtorek odbędą się także rekolekcje szkolne dla dzieci i młodzieży. Spotkania rekolekcyjne rozpoczynać się będą o godz. 10.00. Jutro młodzież z klasy III Gimnazjum otrzyma krzyże do bierzmowania a we wtorek uczniowie klasy II Gimnazjum i VII Szkoły Podstawowej otrzymają modlitewniki do bierzmowania. Dokładny plan rekolekcji jest umieszczony w gablocie ogłoszeń, na stronie internetowej naszej Parafii i Facebooku. Udział w rekolekcjach dla dzieci i młodzieży jest obowiązkowy. Módlmy się o owocne przeżycie rekolekcji św. Tradycyjnie na zakończenie rekolekcji – będzie zbierana taca, która będzie wyrazem naszej wdzięczności i wynagrodzeniem dla ks. Rekolekcjonisty.
 2. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary złożone w dniu dzisiejszym na tacę. Będą one przeznaczone na nasze Diecezjalne Katolickie Radio VIA.
 3. Jutro przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i patrona Kościoła. Tego dnia będziemy modlić się szczególnie za mężów i ojców z naszej Parafii o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Rano i wieczorem w czasie Mszy św. będzie poświęcenie ziemniaków sadzeniaków.
 4. W piątek o godz. 17.00 nabożeństwo Drogi Krzyżowej a potem Msza św. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Msza św. w czwartek i sobotę będzie rano o godz. 7.00.
 5. Za tydzień Niedziela Palmowa. Msze św. o godz. 7.30, 9.00 i 11.00. Po południu godz. 14.00 Droga Krzyżowa prowadzona przez Akcję Katolicką, o godz. 15.00 Gorzkie Żale i Msza św. Poświęcenie palm na wszystkich Mszach św. Na Sumie poświęcenie palm przy Ołtarzu Polowym i procesja do kościoła parafialnego. Niedziela Palmowa to także Światowy Dzień Młodzieży. W Gorlicach odbędą się uroczystości pod przewodnictwem Ks. Biskupa – organizatorzy zapraszają także młodzież z naszej Parafii. Kandydaci do bierzmowania z klasy III i II Gimnazjum udadzą się na te uroczystości pod opieką ks. Roberta. Autokar będzie odjeżdżał z parkingu przy kościele o godz. 13.00.
 6. We wtorek po Mszy św. wieczornej spotkanie dla Liturgicznej Służby Ołtarza a w piątek o godz. 18.00 – spotkanie KSM-u.
 7. „Bóg zapłać” za sprzątanie kościoła oraz złożoną ofiarę. O posprzątanie kościoła na następną niedzielę proszeni są Parafianie z numerów: 414, 420, 482, 373 i 374.
 8. „Bóg zapłać” za ofiarę na ubezpieczenie i monitoring naszego kościoła złożone z numerów: 15, 100, 153, 237 A, 355, 442, 491 i jedna anonimowa.
 9. W związku z potrzebą zgromadzenia funduszy na kwiaty do Bożego Grobu i Ciemnicy – w następną niedzielę, będzie można złożyć dobrowolną ofiarę na ten cel do puszek po każdej Mszy św. i po Gorzkich Żalach.
 10. Przy wyjściu z kościoła można zakupić wielkanocne baranki „Caritas” oraz świąteczne Jubileuszowe pocztówki wielkanocne – wydane na Jubileusz 670-lecia naszej Parafii. Pocztówki są w komplecie z kopertą – zachęcamy do skorzystania z tej pamiątki i przesyłania świątecznych życzeń z naszej Parafii.
 11. Prasa religijna porusza bieżące tematy religijno-społeczne. Dziś przeczytamy m.in. – w „Gościu Niedzielnym” – o św. o. Pio, który odprawiał Eucharystię w taki sposób, że człowiek niewierzący uciekł z obawy przed nawróceniem, w „Niedzieli” – o bohaterskiej rodzinie Ulmów z Markowej, zamordowanej przez hitlerowców za ratowanie Żydów a z lektury „Źródła” poznamy milczącego świętego, czyli opiekuna Świętej Rodziny – św. Józefa i jego najbardziej znane polskie Sanktuarium w Kaliszu. Są także inne ciekawe artykuły z różnorodnymi tematami – zachęcamy do przeczytania – oraz nasze Jubileuszowe kalendarze ścienne.
 12. Liderzy EKSTREMALNEJ DROGI KRZYŻOWEJ w rejonie Biecza informują, że odbędzie ona w nocy z 23 na 24 marca. Trasa Drogi będzie miała 41 km i rozpocznie się Mszą św. w kościele św. Anny w Bieczu o godz. 19.00 a zakończy w Dębowcu. Wszelkie informacje i zapisy na stronie internetowej: edk.org.pl. Spotkanie organizacyjne będzie dzisiaj o godz. 17.15 w klasztorze Franciszkanów w Bieczu.
 13. Burmistrz Biecza informuje, że w sobotę – 24 marca br. o godz. 11.00 w Sali kina „Farys” w Bieczu zostanie wygłoszony wykład w ramach Bieckiego Uniwersytetu Złotego Wieku na temat rehabilitacji protetycznej pacjentów z brakami zębowymi.
 14. Niech św. Józef opiekuje się Solenizantami i Jubilatami rozpoczynającego się tygodnia.
 15. Zachęcamy do podtrzymywania zwyczaju dekorowania krzyży i kapliczek przydrożnych na święta.
 16. Na ostatnim zebraniu Rady Parafialnej omawiane były czekające nas wydarzenia i prace w naszej Parafii. Wydarzeniem religijnym, które dziś rozpoczynamy są Rekolekcje Wielkopostne i Szkolne. Ważnym wydarzeniem religijno-społecznym będzie Jubileusz 670-lecia lokacji naszej Parafii, który będziemy przeżywać w czasie majowego Odpustu ku czci Matki Bożej Binarowskiej – w niedzielę 27 maja. Oprócz uroczystości religijnej odbędzie się także impreza kulturalno-rozrywkowa pod nazwą „Niedziela Jubileuszowa”. W przygotowanie tej imprezy jest zaangażowany Komitet Organizacyjny złożony z naszych Parafian oraz władz Gminy Biecz. Planowane są także inne wydarzenia i uroczystości związane z tegorocznym Jubileuszem. Z dziedziny materialnej w tym roku kontynuowane będą prace konserwatorskie przy wyposażeniu kościoła – będą dotyczyły figur z grupy Ukrzyżowania na belce tęczy oraz polichromii w nawie – na ścianach bocznych zaskrzynień na podniebiu. Na te prace konserwatorskie otrzymaliśmy dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z dotacji Urzędu Marszałkowskiego będzie przeprowadzona konserwacja polichromii dolnej partii ścian w prezbiterium. W budżecie tego zadania jest przewidziany finansowy udział własny Parafii. W zależności od przyznanej dotacji z Urzędu Ochrony Zabytków zaplanowana jest konserwacja dwóch ław z nawy kościoła. Rozstrzygnięcie wniosków będzie ogłoszone w najbliższych dniach. Przygotowywana jest także dokumentacja dzwonnicy do pozwolenia konserwatorskiego na przeprowadzenie remontu. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za wszelkie składane przez Parafian ofiary i zachęcamy nieustannie do ufnej modlitwy o błogosławieństwo Boże w pracach konserwatorskich i remontowych planowanych w tym roku.
 17. Przyjmijmy Boże błogosławieństwo, abyśmy głęboko przeżyli czas Rekolekcji Wielkopostnych oraz w duchu pokuty i nawrócenia przygotowali się na zbliżające się dni męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Niech On nas umocni w wytrwaniu w dobrym.

 

Zapamiętaj mnie (90 dni)