Nie ma jak Polska i Nie ma jak Małopolska!

Nie ma jak Polska i Nie ma jak Małopolska!

 

 

W dniach 23-24 kwietnia 2013r. Małopolska gościła niezwykłych turystów Macieja Orłosia i Annę Karną, którzy podążali Szlakiem Architektury Drewnianej w Małopolsce, przy okazji odwiedzając ciekawe miejsca w regionie.

 

Prezenterzy, znani z ekranów TVP1, spotkali się na krakowskim Rynku, by zaplanować trasę po najpiękniejszych, zabytkowych perłach architektury drewnianej. Dodatkowo Maciej Orłoś poznał Małopolskę od strony pysznej kuchni i smaków tradycyjnych i regionalnych produktów. Jego trasa prowadziła przez Suchą Beskidzką, w której znajduje się renesansowy zamek oraz najstarsza karczma Małopolski „Rzym”. Następnie ekipa filmowa udała się do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, gdzie filmowała jeden z najstarszych dworów drewnianych oraz do Orawki, w której znajduje się przepiękny kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Krótkim postojem na trasie Szlaku Architektury Drewnianej stała się bacówka w Leśnicy, w której to Maciej Orłoś kosztował prawdziwych oscypków. Zaledwie kilka kilometrów dalej, w Dębnie Podhalańskim, ekipa robiła zdjęcia w kościele pw. św. Michała Archanioła z XV wieku. Ostatnim przystankiem na małopolskiej trasie było Łącko słynące z tradycji sadowniczych i produkcji naturalnych soków.

 

 Równie ciekawą trasę miała Anna Karna, która skierowała się do Lipnicy Murowanej i tamtejszego kościółka pw. św. Leonarda wpisanego w 2003 roku na listę UNESCO. Następnie przyglądała się gospodarstwu agroturystycznemu w Iwkowej, które to proponuje rozmaite atrakcje i warsztaty dla najmłodszych. Kolejne na trasie były niezwykłe obiekty architektury drewnianej przyciągające wielu turystów: kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej, Muzeum i Skansen Pszczelarstwa w Stróżach, cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewii w Kwiatoniu.

 

 Która trasa była ciekawsza? Można to ocenić samemu! Wystarczy oglądać program „Nie ma jak Polska”, który emitowany będzie w niedzielę 12 maja 2013 roku o godzinie 12:45 na antenie TVP1 oraz wziąć udział w smsowym konkursie oddając głos na wybraną trasę J.

 

Zapraszamy do oglądania!

 

http://www.tvp.pl/wiedza/przyroda/nie-ma-jak-polska

 

Jak Macieja Orłosia i Annę Karną tak wszystkich serdecznie zapraszamy na Szlak!!

  

Z poważaniem

Piotr Łężniak

---------------------------------------------------------------------------------

Koordynator projektu Otwarty Szlak Architektury Drewnianej

Małopolska Organizacja Turystyczna

31-150 Kraków, Rynek Kleparski 4/13

tel. +48 12 422-16-11; tel. kom. +48 664 305-048

www.mot.krakow.pl

www.drewniana.malopolska.pl

 

Zapamiętaj mnie (90 dni)