ks. dr Julian Michalec - wybitny Rodak Binarowski

   26 lat temu – we Wrocławiu odszedł do Pana Boga nasz rodak – ks. dr Julian Michalec. To jedna z wybitniejszych postaci pochodzących z naszej Parafii. Jego droga do kapłaństwa była bardzo burzliwa, przeplatana wydarzeniami II wojny światowej. Także gorliwa posługa kapłańska była obciążona inwigilacją komunistycznej służby bezpieczeństwa. Z tego powodu przeniósł się do Wrocławia, gdzie dał się poznać jako gorliwy duszpasterz młodzieży, kaznodzieja katedralny, profesor Seminarium Duchownego a potem proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny na Piasku, największej gotyckiej świątyni Wrocławia.

 

   Gorliwa praca wyczerpała jego ludzie siły i spowodowała, że zmarł nagle, na atak serca – 0 lipca 1988 r. Jego pogrzeb zgromadził rzesze wiernych, przyjaciół i wychowanków, którzy pragnęli oddać mu hołd i okazać wdzięczność za dobro, którym się z nimi dzielił. Został pochowany we Wrocławiu na Cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida 51. Mieszkańcy Wrocławia poświęcili mu wiele wyrazów pamięci. W trzecią rocznicę śmierci z inicjatywy środowiska wrocławskiej palestry, została ufundowana i wmurowana w kościele NMP na Piasku tablica memorialna poświęcona ks. Julianowi, z inskrypcją: „Ks. Prof. Julian Michalec 1922-1988. Żarliwy kaznodzieja i spowiednik, proboszcz na Piasku w latach 1969-1983. Za dar Jego kapłaństwa Bogu niech będą dzięki”.

 

   Zafascynowanym osobą ks. Julina był także prof. Jan Miodek, który poświęcił mu jeden z odcinków programu „Ojczyzna-polszczyzna” pt. „Z Binarowej w świat”, emitowany w wigilijne popołudnie 1990 r. w II programie Telewizji Polskiej.

 

   Dzięki stronie internetowej prowadzonej przez ks. Jacka Bałembę, salezjanina możemy dowiedzieć się więcej o naszym Rodaku a także posłuchać kilku kazań wygłoszonych przez niego. 

 

Zapraszamy do czytania i słuchania

Zapamiętaj mnie (90 dni)